Dnes je pondělí 19.8.2019, svátek má Ludvík

Koupaliště je stále naší chloubou

Začátky budování koupaliště / Foto: archivV pátek 23. října 2015 se uskutečnilo ve společenské místnosti SK Beachvolleyball Slavkov slavnostní setkání budovatelů našeho koupaliště. Při příležitosti  30. výročí jeho provozu inicioval toto setkání starosta města pan Michal Boudný, který spolu s místopředsedou Senátu Ing. Ivo Bárkem předal k uvedenému výročí přítomným Pamětní list za osobní podíl na vybudování a rozvoji letního koupaliště.

Pamětní list obdrželi tito občané: Hudec Jan, Kučera Augustin, Mařík Zdeněk, Jeřábek Jan, Kořínek Jiří, Lánský Radoslav, Ing. Světlík Antonín, Ing. Kolečko Miloš, Mendl Milan, Chromeček Oldřich, Durek Ivan st., Rotroekl Karel st., Valdemar Lifka st., Zrotal Svatopluk st., Tománek Pavel, Žemla Stanislav st., Ing. Brychta Bohuslav, Ing. Charvát Ivan, Loučka Radek, Mgr. Šafář Petr.

Úvodem setkání došlo k uctění památky budovatelů, kteří již zemřeli. Jedná se o Ladislava Poura, Ludvíka Štěpánka, Františka Koláčka, Václava Hložka, Josefa Štěpničku, Václava Šmída, Ladislava Bajera, Josefa Chobolu, Františka Chaloupka, Bohumila Hrdu, Oldřicha Podaného, Božina Pavézku, Růženu Dvořákovou, Karla Hrdu, Pavla Stehlíka, Ing. Jiřího Černého, Vlastimila Nováka.

O našem koupališti se toho již napsalo opravdu mnoho, proto si připomeneme jen základní informace a zajímavosti. Záměr vybudovat nové koupaliště spadá do roku 1975. Do této doby bylo v provozu koupaliště, které bylo součástí původního velkého rybníka, dnes rybníka upraveného v souvislosti s obchvatem města. Důvodem ukončení provozu byl zákaz hygienika v důsledku nevyhovující kvality vody a nemožnost její úpravy.

Iniciátory vybudování nového koupaliště byli tehdejší předseda města Ladislav Pour, tajemník města Ludvík Štěpánek a vedoucí stavebního úřad Jan Hudec. Jmenovaní nechali zpracovat studii, která řešila umístění koupaliště na dnes již neexistujícím Wolfově rybníku, který se též nacházel v sousedství původního koupaliště. Jednalo se o velkolepý technický a architektonický záměr. Vybudovat koupaliště v sousedství Velkého rybníka mělo za cíl v symbióze umožnit jeho využití pro provozování vodních sportů rybaření a konat zde i kulturní akce. Z důvodu nevyhovujícího hydrogeologického posudku – velmi špatné podmínky pro zakládání staveb – byl tento záměr opuštěn.

Druhá varianta umístění koupaliště nad stadionem ve stávajícím prostoru vyžadovala značné úsilí v přesvědčení většiny občanů, že v budoucnu rozhodujícím bude kvalita prostředí. Nakonec toto umístění zvítězilo. 1. března 1977 došlo na tehdejším Ministerstvu výstavby a techniky ČSSR k registraci akce formou akce „Z“ (dobrovolná brigádnická činnosti občanů), návazně byla zpracována Favorit sportem Brno – ing. arch. Svobodou projektová dokumentace, která jen s nepodstatnými změnami byla dodržena.

Při výstavbě se sledovalo kritérium množství odpracovaných brigádnických hodin v poměru s placenými odbornými pracemi. Stavba byla zahájena v témže roce. Na tehdejší technické a technologické možnosti se jednalo o velmi náročnou stavbu. Vše se však úspěšně zvládlo za osm let, a to především díky nesmírné aktivitě uvedených budovatelů a převážné většiny našich občanů.

8. července 1985 bylo koupaliště slavnostně uvedeno do provozu.

Pro představu náročnosti – bylo nutné vytěžit 7500 m3 zeminy. Betonáž byla v rozsahu 1200 m3 železobetonu s desítkami tun betonážské oceli. Betonáž vany o rozměru 50 x 21 m se prováděla bez přestávky v délce 6 dnů a 6 nocí. Plocha vany činí 1050 m2, vana pojme 2650 m3 vody, hloubka je od 1,2–4,5 m. Původně se uvažovalo se skokanskou věží, ale hlava pilíře, která převyšovala terasu, byla z důvodu neustálého zatékání do prostoru šaten a nezájmu o tuto aktivitu odstraněna.

Při hodnocení výročí bylo velmi kladně hodnoceno úsporné zvládnutí tak náročného díla, návazná údržba a dobudování nádherného prostředí celého areálu i intenzivní zájem na udržení vysoké úrovni koupaliště pro další generace.

H.L.

Bohatou fotogalerii z budování koupaliště z archivu R. Lánského a J. Hudce najdete zde.

Setkání budovatelů koupaliště / Foto: R. Lánský195http://wwe.veslavkove.cz/
Setkání budovatelů koupaliště / Foto: R. Lánský
Starosta města M. Boudný a senátor I. Bárek / Foto: R. Lánský195http://wwe.veslavkove.cz/
Starosta města M. Boudný a senátor I. Bárek / Foto: R. Lánský
Začátky budování koupaliště / Foto: archiv195http://wwe.veslavkove.cz/
Začátky budování koupaliště / Foto: archiv
Začátky budování koupaliště / Foto: archiv195http://wwe.veslavkove.cz/
Začátky budování koupaliště / Foto: archiv

Komentářů (3)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Roman Žilka  - Titánské dílo?

  Na tu dobu a na to, jakým způsobem bylo koupaliště budováno, určitě ano. Na brigádách (dobrovolných a občas i vynucovaných) se vystřídaly spousty lidí. Ale co jsem si všiml, tak i ti, kteří tam šli z povinnosti, tak dělali dobrou práci a bavilo je to. Šlo o to, že ve Slavkově koupaliště chybělo dost citelně a tak se na jeho dokončení všichni těšili. V této souvislosti se nabízí otázka, jestli by nebylo výhodnější stavbu realizovat klasicky stavební formou a ne akcí Z. Možná by se tak koupaliště mohlo otevřít už v roce 1980 a ne až o dlouhých 5 let později. Na druhou stranu, v plánovaném socialistickém hospodářství by se se stavbou začalo asi o pěkných pár let později, takže by se nic neušetřilo. Jedině možná finance, protože čím delší stavba, tím víc se prodražuje. Ale to je dnes už jen spekulace. Buďme rádi, že tu koupaliště máme, ono se klidně mohlo stát, že by tu nebylo nic.
  A k té věži - kdo jako projevil nezájem o "tuto aktivitu"? V době otevření koupaliště jsme se o věž, o termín jejího dokončení velmi živě zajímali a nikdo nám nebyl schopen nic říct. Pravý důvod její nerealizace (to zatékání je důvod podružný) by mě skutečně zajímal ještě dnes.

 • Honza  - Skutečně

  Skutečně může být koupaliště vybudované v roce 1985 a v nezměněné podobě zachované ještě dnes chloubou? Před 30-ti lety jistě. Dnes, kdy lidé volají po vybudování koupaliště pro 21 století, působí nadpis tohoto článku spíše jako provokace. Nic proti úsilí budovatelů koupaliště. Jistě chválihodná věc. Ale pro dnešní stav spíše palec dolů. Je mi líto, ale chloubou naše koupaliště v roce 2015 fakt není...

 • Honza

  chvályhodná... :-l

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Maturitní a závěrečné zkoušky 2019
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Předávání výučních listů v Historickém sále zámku / Foto: archiv ISŠ
  Květen a červen jsou ve škole vždy velmi důležité měsíce, neboť v květnu naši žáci skládají zkoušku dospělosti a červen je ve znamení závěrečných... celý článek

Kultura

 • Kulaté výročí narození Napoleona Bonaparta
  Ve čtvrtek 15. srpna uplyne rovné čtvrt tisíciletí od narození budoucího francouzského vojevůdce a později i císaře. Pohled na Napoleona Bonaparta není jednoznačný a každá ze stran zdůrazňuje jinou stránku jeho osobnosti a činů. Pro jednu část společnosti je Napoleon geniálním vojevůdcem, který se zařadil... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko…
  Foto autor
  Foto autor
  U domu máme pár okrasných keříků. Půjdu zjistit, zda už nebudou kvést. Ale s hrůzou zjistím, že část výhonů je napadena mšicemi. To je nadělení! Dnes už nemám čas, ale zítra je postříkám pirimorem.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.