Dnes je pondělí 20.1.2020, svátek má Ilona

Kterak se bábiny rozjely do světa

Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolkuDivadelní festivaly jsou místem setkávání amatérských nadšenců, kteří se dokážou vzájemně obohatit, předvést styl své práce a různé žánry divadelních her. Měly by být pro herce přínosem a názory poroty obohacením v další divadelní práci. Jednoho dne se Zdena, Marie, Hana a Betynka rozhodly svá revmatická kolena ukázat světu. A ne jen tak ledajakému! Přímo světu divadelnímu.

A tak za zpěvu písně „Jede Kudrna nedaleko Brna, veze kultůru do Kojetína“, statečně vyrazily – konkrétně do Křenovic u Kojetína… Aby ukázaly, že ještě nepatří do starého železa. Na pátek 15. března byly totiž pozvány k účasti na krajské divadelní přehlídce amatérských divadel.

Vzaly karty (kdyby jim byla dlouhá chvíle), magnetofon (aby si mohly zatančit v rytmu svého oblíbeného tanga) a hlavně invalidní vozíček pro nemohoucí Betynku. A také své dva režiséry a nezbytného technika Jana Matyáše.

V Křenovicích už je čekali s otevřenou náručí a štamprličkami slivovičky, aby se dámy před výkonem posilnily.

A potom nastal skutečný tanec. „Tango demente“. Porota se nestačila divit, co dámy v nejlepších letech dokáží předvést. Marie (Elena Knotková) jim připadala jako „temperamentní Italka s bohatou gestikulací“, Zdena (Marie Gottwaldová) jako „rozverná Eva, co tropí hlouposti“, Hanička (Marta Tesáková) jako noblesní „ošetřovatelka z dob Oldřicha Nového“ a Betynka (Alena Doleželová) „němá pozorovatelka se zvídavýma očima, která vše uhrála pouhými grimasami“. Vitalitu všech hereček porota ocenila Čestným uznáním.

Jako trofej dámy získaly festivalového anděla.

Tuto černou komedii můžete zhlédnout ve Slavkově tuto sobotu 23. březnaod 19 hodin v sále Společenského centra Bonaparte.

EKO

PS: A jak vidí nastudování své hry slavkovskými ochotníky autor hry Nenad Djapić, který na podzim loňského roku Slavkov navštívil?

Text hry Tango demente jsem napsal před šesti lety, dostal druhou cenu v soutěži Konstantina Trepleva a vyšel tiskem v nakladatelství. Větrné mlýny. Sem tam o něj někdo projevil zájem, ale realizován na jevišti dosud nebyl. A tak jsme do Slavkova jeli (spolu s mou ženou Pavlou Frýdlovou, která dala textu konečnou jazykovou podobu) s velkou zvědavostí.

Už při prvním setkání s paní Eliškou Rubešovou, která se o nás během naší dvoudenní návštěvy pečlivě starala, jsem se tvářil, jako že mě úpravy a krácení v mém díle moc nezajímají. Což tak zcela pravda nebylo. Text to není nijak lehký, těžké je především jeho téma – stárnutí, osamění, nemoci, eutanazie a smrt – témata, která se většiny z nás dříve narozených dotýkají a nikomu se o nich nechce příliš mluvit.

Nemá smysl popisovat pocity autora, který vidí realizaci svého textu, poznává jednotlivé věty a slyší i pár nových, tedy upravených tak, jak je jednotlivé protagonistky cítí. Důležité je, že slavkovští ochotníci, v tomto případě hlavně ochotnice, pochopily text tak, jak byl mnou míněn. Bylo tam všechno: o neduzích stáří, o strachu z odcházení, ale také o kráse života. A navíc každá z představitelek „velmi starých čtyř dam v nejlepších letech“ vnesla do hry něco svého.

A především jsem se při představení ohromně bavil, stejně jako početné publikum. Bavil jsem se tím, jak se dámy snaží učit moje milované argentinské tango, jak hrají karty, jak se hádají a hašteří, jak se jedna před druhou předvádí, jak pečují/nepečují o svou těžce nemocnou kamarádku, která v kartách vždycky vyhrává, přestože je zcela dementní a má v hlavě „toho německého doktora Alzheimera“. A všechno jsem to těm dámám věřil. Že se jedná o neprofesionální divadlo mě vůbec nenapadlo. Bylo to Divadlo s velkým D a jsem za ten zážitek z obou představení vděčnej.

Nenad Djapić

Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku195http://wwe.veslavkove.cz/
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku195http://wwe.veslavkove.cz/
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku195http://wwe.veslavkove.cz/
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku119http://wwe.veslavkove.cz/
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku124http://wwe.veslavkove.cz/
Divadelní festival v Křenovicích u Kojetína / Foto: archiv Divadelního spolku

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

  • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
    Slavkov
    Slavkov
    Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.