Dnes je sobota 18.1.2020, svátek má Vladislav

Ohlédnutí za Slavkovským mementem

Post bellum

V dávných dobách označovali lidé v kronikách období, která následovala po velkých válkách, jako časy post bellum, tedy časy poválečné. Dnes již kronikáři nedělí historii na války a míry, protože lidé čas tak dodnes chápou a krájejí toto již minulé století na dobu před válkou a časy po ní.

I Slavkovské memento, jako název literární soutěže, které má dnes první půlkulaté výročí, se rovněž dělí svými ročníkovými názvy či jejich podtituly stejně jako post bellum i přesto, že nás některé z napsaných příběhů i do různých konfliktů či válek zavádějí. V žádném případě to není na škodu. Ba právě naopak.

Denně totiž v televizních zprávách či ve zpravodajských pořadech o různých válkách slyšíme. Někdy až moc! Dokonce a světe div se! slyšíme i o nových hrdinech! Sdělovací prostředky těch rádoby hrdinů „vyrobily“ tolik, že je jím dokonce i ten, kdo přežije pás týdnů ve vile před televizní kamerou s plným banděrem, a ještě za to dostane milion korun.

Devalvace slova hrdina či vlastenec, které se pomalu, ale jistě vytrácí z novinářského či publicistického slovníku, však není náplní činnosti KALF ani ČSOL, ba ani pořadatelů této literární soutěže.

Devalvace je jim cizí a tyto jevy i praktiky jsou právě prostřednictvím těchto organizací jejich činností kritizovány a nejen to!

Všichni účastníci naší literární soutěže, kteří obeslali svými literárními pokusy tuto soutěž, nepochybně znají obsah slova hrdina i vlastenec. Proto sem totiž svou práci zaslali.

Dokonce někteří z vás, jakoby předem znali význam slov post bellum. Napsali totiž příběhy právě z časů poválečných, které naopak připodobnili svým konkrétním situacím v těch nejdrobnějších mikrokonfliktech jednotlivců tedy píšících protagonistů. A proto všem zúčastněným, bez ohledu na umístění, patří za jejich práci náš velký dí !

JUDr. Jan Kux

Přinášíme ukázky vítězných prací literární soutěže:

Komentářů (3)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 • Jiří Blažek  - Re: Fotografie

  ... není člověk ten, by se zavděčil lidem všem...

 • Jiří Blažek  - Fotografie

  Technická poznámka - některé (mnohé) fotografie jsou zachyceny objektivem pana Teplého z Brna z Československé obce legionářské (Brno, Židenice). Zvláště pak ty, na kterých se nacházím já sám...

 • z  - Re: Fotografie

  Vážený pane Blažku,sám jste nezapomenutelný. Na loňskou vernisáž Ivy Hüttnerové kterou jste trapně uváděl se fakt nedá zapomenout.

 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.