Dnes je sobota 18.1.2020, svátek má Vladislav

Soubor Collegium musicale bonum ve Slavkově u Opavy nejen na benefičním koncertu

CMBZačátkem ledna 2018 byla na Tříkrálovém koncertu ve Slavkově u Brna hostem Schola ze Slavkova u Opavy. V neděli 25. listopadu 2018 se uskutečnila za finanční podpory obou radnic reciproční návštěva (brněnsko) slavkovského vokálně-instrumentálního souboru Collegium musicale bonum (CMB) ve Slavkově u Opavy.

Dopolední mši sv. celebroval o. M. Vavro, děkan ze Slavkova u Brna, a na kůru zpíval sbor CMB za doprovodu varhaníka Davida Postráneckého, pedagoga brněnské JAMU, který bohoslužbu zakončil skvělou varhanní improvizací na píseň Kristus vítězí.

Potom si členové CMB a jejich příznivci prohlédli interiér zámku v Hradci nad Moravicí a přilehlou zahradu. Lepší počasí si v tomto předadventním období ani nemohli přát – slunce prohřívalo modrou oblohu a krásně osvětlovalo siluety půvabného zámku. Po chutném obědě v pizzerii Napoleon ve Slavkově u Opavy se účinkující odebrali na zkoušku na společný koncert do kostela a ostatní účastníci zájezdu ze Sl. u Brna si za doprovodu hostitelů prohlédli centrum obce, zejména však zánovní budovu hasičů a Seniorcentrum, zprovozněné po rekonstrukci objektu bývalého zámečku a kláštera začátkem tohoto tisíciletí.

Společný benefiční koncert začal po třetí hodině odpoledne a kostel byl zaplněný doslova k prasknutí. Na úvod se představil velmi početný soubor místní základní školy se svým dětským orchestrem, který pod vedením pí H. Malčekové zazpíval několik písní. Potom přednesl z kůru šest duchovních skladeb z doby baroka a klasicismu soubor CMB, přičemž na úvod jeho vystoupení zahrál varhaník D. Postránecký improvizaci na píseň Svatý Václave a na konec 40 min. bloku improvizaci na hymnu „Kde domov můj?“ - jako připomínku letošního 100. výročí vzniku Československa. Závěr benefičního koncertu patřil místní Schole, která zahrála a zazpívala několik skladeb pod vedením pí P. Borunské. Téměř 1,5 hodinový program byl koncipován tak, aby jednotlivé soubory předvedly své skladby ve svém typickém podání a navzájem se tematicky doplňovaly. Podle ohlasu posluchačů se benefiční koncert vydařil. Výtěžek z koncertu 15,5 tis. Kč bude věnován na opravu střechy kostela sv. Anny.

Poděkování patří nejen účinkujícím, vedení města Sl. u Brna a obce a ZŠ Slavkov u Opavy za vzornou starostlivost při přípravě a realizaci této akce, ale také vedoucím vystupujících souborů, o. M. Vavrovi za akutní „záskok“ při celebrování mše za nemocného místního faráře o. K. Szewczyka, trumpetistům ze Sl. u Opavy za výpomoc pro CMB, pí Kuchtové za průvodní slovo a sólistce souboru CMB K. Vladíkové za premiéru při dirigování CMB, neboť dirigent CMB K. Frydrych se akce pro nemoc nemohl zúčastnit.

Členové CMB a jejich příznivci a představitelé obou Slavkovů se po koncertě ještě zahřáli v pizzerii Napoleon a v podvečer odjeli zpět do Slavkova u Brna.

Ladislav Jedlička / Slavkov u Brna, spoluorganizátor výměnné akce sborů

Fotogalerii M. Vavra a L. Jedličky ze Slavkova u Opavy najdete zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější kultura

Společnost

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

  • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
    Slavkov
    Slavkov
    Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.