Dnes je pátek 18.1.2019, svátek má Vladislav

Barevní hýlové v našich zahradách

Samec hýla obecného / Foto: archivPočátkem měsíce března uhodily silné mrazy, přesto se již někteří stěhovaví ptáci k nám vracejí. Překvapením bylo, že malá skupina hýlů obecných se toulá po našich zahradách, od poloviny března již nastává jejich doba hnízdění.

Velké množství hýlů bylo u nás kroužkováno a zpětných hlášení přišlo již více jak 700. Hýl je velmi nápadný pták, nelze ho zaměnit s jinými druhy. Podobná může být jeho příbuzná křivka, avšak tak sytě růžověčervenou spodinu a svítivě bílý kostřec patrný i v letu má jen samec hýla. Oba, samec i samička mají hlavu i s očima ozdobenou černou čepičkou. Popisuje se, že samička má spodinu těla šedo hnědou, je však světle růžově hnědá, až načervenale okrově šedá.Ve skutečnosti jsou to i u samičky velmi slušivé barvy. Pohyb celé rodinky hýlů se neustále ozývá švitořivými až vrzavými zvuky. Je to pták převážně vyšších nadmořských výšek. Hejnko hýlů je sympytické i tím, že se skládá z několika párů, které žijí po celý život pospolu. Je mezi ptáky pěvci skutečnou výjimkou. Mladí ptáci jsou zbarveni odlišně, jsou jednobarevně šedohnědí a bez černé kápě na hlavě, až do podzimního pelichání, kdy se již tvoří trvalé páry, které se drží pohromadě celý rok. Je to pták bystrý a po všech stránkách sympatický, není přelétavý. Očekává se, že hýlové v našem okolí i zahnízdí.

Ke hnízdění vyhledávají hýlové převážně jehličnaté stromy. Hnízdo si staví poměrně nízko u země, většinou do čtyř metrů výšky. Ve starších smrkových porostech dává přednost nahodilým, byť i ojedinělým korunám stromů, zlomům na zemi a podobně.Nikoliv v koruně smrku, ale poblíž kmene stromu. Mladé přikrmují oba rodiče hlavně živou potravou, hlavně hmyz všeho druhu, přednostně sbírají mšice v okolí hnízda, také natrávenými semeny z volátek. Hýlí otec je pozoruhodně emancipovaný. Když samička sedí podruhé na vejcích, sameček ji dokáže přikrmovat, i když sám vodí mláďata z prvého hnízdění.

V době hnízdění se hýlové ozývají velmi zřídka. Z minulosti, kdy bylo možné na trhu či jiných prodejních akcích prodávat i naše běžné ptactvo k chovu či ke konzumaci, je známo, že hýl chovaný v zajetí je schopen naučit se zahvízdat i jednoduchý nápěv, který často slyší. V přírodě se často ozývá směsí žvatlavých a hvízdavých tonů a vábením. Jednotlivé ptáky bylo možné u nás pozorovat i počátkem května. Pravděpodobně zde i hnízdí, ve skupině jehličnatých stromů.

Milan Hrabovský

Hnízdo hýla obecného / Foto: archiv195http://wwe.veslavkove.cz/
Hnízdo hýla obecného / Foto: archiv
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský114http://wwe.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský195http://wwe.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský125http://wwe.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samec hýla obecného / Foto: archiv195http://wwe.veslavkove.cz/
Samec hýla obecného / Foto: archiv
Samice hýla obecného / Foto: M. Hrabovský195http://wwe.veslavkove.cz/
Samice hýla obecného / Foto: M. Hrabovský
Samice hýla obecného / Foto: archiv195http://wwe.veslavkove.cz/
Samice hýla obecného / Foto: archiv

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

 • Městský ples odstartoval plesovou sezonu
  městský ples
  městský ples
  Městský ples odstartoval plesovou sezonu ve Slavkově u Brna. Děkujeme všem, kteří vytvořili úžasnou atmosféru – skupině Kanci paní nadlesní, cimbálové muzice Šternovjan, moderátorovi Michalu Chylíkovi, Jiřímu Slámovi za fotokoutek, Glitter Stars za úžasnou show.

Kultura

 • PF 2019
  Divadelní spolek
  Divadelní spolek
  Jak jinak dovršit úspěšný rok Slavkovského divadelního spolku, nežli silvestrovským představením! Když bylo na konci roku 2017 odehráno představení „Dámský krejčí“,vznesli četní diváci přání, zda by se silvestrovská představení nemohla stát ve Slavkově tradicí.... celý článek

Černá kronika

Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.