Dnes je pátek 28.2.2020, svátek má Lumír

Hubertova jízda

Nádherné podzimní slunečné počasí vytvořilo skvělé podmínky pro bezmála dva tisíce návštěvníků zámku, kteří přišli v sobotu 15. listopadu zhlédnou premiérový ročník Hubertovy jízdy.

V sobotu 15. listopadu uspořádal nově ustanovený Jezdecký klub Austerlitz ve spolupráci se Zámkem Slavkov – Austerlitz za laskavé podpory města Slavkova u Brna, CENS a Projektu Austerlitz Hubertovu Jízdu spojenou s výstavou Svatomartinských vín Záštitu na touto akcí převzal prezident projektu Austerlitz, pan Miroslav Jandora.

Hlavním důvodem obnovení tradice Hubertovy jízdy je to, že město Slavkov u Brna a jeho zámek byli a jsou spojeni s koňmi. Ať už jako reprezentativní koně bývalých majitelů zámku rodiny Konuniců, nebo tisíců koní, nedobrovolných účastníků bitvy, která proslavila Slavkov nejvíce. Bitvy Tří císařů. Bitvy které se zúčastnilo na 50 tisíc, těchto krásných zvířat ze všech koutů Evropy. Přišli sem spolu s bojujícími armádami jak z východu, tak ze západu. A na 5 tisíc jich tu také našlo svoji smrt.

Město Slavkov má svoji historii i v současném jezdeckém sportu. Málokdo ví, že ve zdejších stájích byl po dobu 5let ustájen snad nejslavnější kůň naší novodobé historie, čtyřnásobný vítěz Velké Pardubické, legenda mezi koňmi - Železník.

Slavkov je místo, kde se potkává historie i současnost. A toto setkání ukázalo že i budoucnost koní ve městě bude pokračovat.

Tradice jízdy sv. Huberta sahají hluboko do minulosti. Rozšířily se z Anglie, kde je tradice parkursních honů na lišku hluboce zakořeněna. V našich podmínkách je to především setkání jezdců a milovníků koní, lišku nahrazuje jezdec s liščím ohonem, již nejde o lov, ale o tradici a přátelství. Avšak i dnešní Hubertovy jízdy mají svá přesná pravidla.

Celý Lot, nebo-li jízdu vede jezdec s označením Master. Co master řekne je svaté. Jede vždy v čele lotu, rozhoduje o trase, rychlosti, přestávkách atd.. zkrátka o všem. Bez pokynu Mastera, se nesmí pohnout, s jistou dávkou řečeno, ani lístek na stromě.. Letošním masterem byl Ivan Vystrčil na koni Valmont.

Ten kdo přestavuje lišku, v minulosti živé zvíře, musí být jedním z nejlepších jezdů. Musí být jak liška nejen chytrý, ale i rychlý tak aby „lov na něj“ nebyl vůbec jednoduchou záležitostí. Tak aby vítěz lotu, tj. ten kdo uloví lišku, čili získá ohon“ mohl být považován za skutečného mistra. Lišku tento rok představovala slečna Ivana Vystrčilová na koni Lysy.

Letošní jízdy se zúčastnilo 17 koní a jezdců, společně s jedním povozem. Vítězem se stala paní Alena Nykodýmová, z jezdecké stáje Eliot Brno. Ta se také, právě dle tradice, stane tím, kdo bude představovat lišku příští rok. Jezdcům a koním také požehnal pan děkan Slavkovské diecéze Milan Vavro. Ve svém vystoupení vysvětlit postavy Sv. Huberta a Sv. Martina. Na závěr setkání jezdců přijel také sv. Martin na bílém koni. Přesně v duchu tradice byl přivítán pohárem Martinského vína poté, co se podělil o svůj plášť se žebrákem.

Pořadatelé celé akce byli potěšeni neobvyklým diváckým zájmem. Věří, že od nyjěška bude Svatý Hubert spolu se Svatým Martinem přijíždět na zámek každý rok. Kdo měl zájem, mohl a ještě do konce týdne může ochutnat i gastronomické speciality spojené s tímto obdobím v prostorách restaurace na Jízdárně. Toto zařízení, má nového provozovatele a tím je právě jeden s organizátorů celé akce JK Austerlitz, který chce v pořádání takovýchto akcí pokračovat i v budoucnu.

Ivan Vystrčil

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp



© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.