Dnes je pátek 28.2.2020, svátek má Lumír

Vzpomínkové akce 2008

Ve dnech 28.–30. listopadu proběhly tradiční vzpomínkové akce u příležitosti 203. výročí bitvy u Slavkova, kterých se zúčastnily stovky uniformovaných členů klubů re-enactmentu z řady zemí Evropy.

Ani chladné a větrné počasí neodradilo tisíce návštěvníků nejen z naší republiky, ale i ze zahraničí. Už na sobotní dopolední nástup vojsk přišlo nebývale velké množství lidí a horní část náměstí byla zcela zaplněna. Ti ocenili nejen vojáky v historických uniformách, se kterými před „bitvou“ přišel pozdravit Napoleon v podání amerického herce Marka Schneidra, ale i mnohem kvalitnější řemeslný jarmark. Po odpolední ukázce bitvy pod Santonem se vojáci vrátili do Slavkova na slavnostní defilé na náměstí. Kolem 19. hodiny se už dalo náměstím stěží prodrat. Podle našich odhadů bylo diváků více než na 200. výročí - dalo by se říct, že divácká účast byla letos rekordní.

Po pochodu vojáků se čekalo už jen na ohňostroj, který se svým doprovodem ze zámeckého parku sledovala i velmi vzácná návštěva našeho města - Její Excelence, generální guvernérka Kanady paní Michaëlle Jean s doprovodem. Následující nádherný ohňostroj uchvátil všechny přítomné. Diváci tuto strhující podívanou odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

V neděli dopoledne mohli diváci zhlédnout slavnostní přehlídku vojsk na náměstí. Opět jsme mohli vidět Napoleona a jeho skupinu. Tentokrát se přiřítili klusem na koních ze zámku. Nastoupeným vojákům Napoleon poděkoval za jejich statečnost a bojovnost v bitvě.

Program Vzpomínkových akcí 2008 byl zakončen v neděli 30. listopadu pietním aktem na Mohyle míru. Je vidět, že ani vlezlá zima a mrholení neodradí tisíce diváků, kteří chtějí vidět ve Slavkově vojáky a kteří se těší na ohňostroj a tradiční jarmark. To jsou zřejmě tři hlavní taháky, které stále lákají návštěvníky do Slavkova.

red.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Nejčtenější

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.