Dnes je středa 29.1.2020, svátek má Zdislava

Čínský altán nahradí věrná replika

Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-AČínský altán z konce 18. století v zámeckém parku ve Slavkově u Brna nahradí jeho věrná replika. Celodřevěná památka je výjimečná, je jediná svého druhu v Česku.

Odborná firma jej rozebrala na jednotlivé kusy a po prázdninách by měla na stejném místě sestavit nový altán. Zachovat bude možné jen některé prvky, většinu ostatních nahradí přesné kopie.

„Postupně ten altán rozebíráme… po tom, co se všechny konstrukce znovu prohlédly, tak se zjistilo, že se nejen nevyplatí, ale že už prakticky ani nejde ten stav zachránit,“ říká stavbyvedoucí Tomáš Kalábek.

V altánu se zachová jeden historizující prvek, což budou vstupní dveře – ty se zrekonstruují, pokud to bude možné. Celkový stav altánu je pro kompletní rekonstrukci nevhodný. „Dřevo je napadené buď hnilobou, je trouchnivé nebo už vlivem času tak degradovalo, že se nedá použít. Původní jsou tady zejména sloupy, a ty jsou v tak špatném stavu, že se nedají použít,“ upřesnil Kalábek.

Altán se pokusili zachránit správci zámku v devadesátých letech. Kvůli chybějícím financím se však podařilo opravit jen horní část. Nově vzniklá replika by měla kopírovat co nejvíce původní vzhled.

Stavba repliky bude pod přísným dozorem památkářů, protože se jedná o národní kulturní památku. „Celková rekonstrukce má být ukončena do dubna příštího roku. Stavba repliky si vyžádá bezmála 2,5 milionu korun, které se budou z velké části hradit z evropské dotace,“ doplňuje Petr Lokaj, vedoucí odboru správy majetku investic a rozvoje slavkovské radnice.

Po rekonstrukci by měl být altán co nejvíce zpřístupněn veřejnosti. „Chceme, aby se kolem něj pořádaly pikniky nebo komorní koncerty. Také ho budeme chtít nabízet svatebčanům pro venkovní obřady,“ přibližuje budoucí využití památky ředitelka zámku Eva Oubělická.

S využitím materiálu Vlasty Gajdošíkové, Český rozhlas Brno

Podoba altánku z doby přelomu 19. a 20. století / Foto: archiv119http://wwe.veslavkove.cz/
Podoba altánku z doby přelomu 19. a 20. století / Foto: archiv
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A120http://wwe.veslavkove.cz/
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A195http://wwe.veslavkove.cz/
Demontáž altánku / Foto: archiv ZS-A

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

 • Zavraždily spolubydlící!
  V dnešním světě se už může stát ledasco. Tři seniorky usmrtily svoji nemohoucí kamarádku jen proto, že stále vyhrávala v kartách. Bestie! Ovšem jenom na jevišti. Kdo ze čtenářů navštívil divadelní představení slavkovského divadelního spolku, si jistě vzpomene, že takto se odehrává děj černé komedie s... celý článek

Černá kronika

 • Ve městě hořel už třetí strom
  Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

 • Slavkov v podzimních barvách roku 2019
  Slavkov
  Slavkov
  Každým rokem nás podzimní příroda odmění spektrem teplých barev. Vždy je to jiné. Klimatické podmínky rozhodují o zabarvení zeleně. Já mám pocit, že podzimní barvy letošního roku se přírodě mimořádně vydařily.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.