Dnes je sobota 25.5.2019, svátek má Viola

Ukliďme Česko 2019

Ukliďme ČeskoJako každoročně jsme se letos zúčastnili akce Ukliďme Slavkov!

Sešli jsme se u mostu přes Litavu a rozdělili se podle různých osobních možností. Na úklid zámeckého parku se vydali manželé Alena a Radek s dětmi a přáteli (18 hod.). Na úklid potoka Prostředníček od ulice Polní až po obchvat rodina Malečkova s přáteli (cca 10 hod). Petr, Radek, Alena a Mirek se vydali čistit okolí mokřadů 13 jezer a Šámy (cca 10 hod). Jarek Seifert odpracoval obrovský kus práce v minulém týdnu při vysekávání náletových dřevin u Stojarovy studánky, úklidu odpadků v jeho okolí 3 hodiny a dalších 5 hodin při sběru odpadků kolem Frédské cesty, Křížové cesty od sv. Jana až po kapli sv. Urbana a jeho okolí včetně ohniště a bunkru.

Vybaveni igelitovými pytli jsme vyrazili na sběr odpadků zanechaných nevychovanci, kterých je bohužel stále dost. Je to k zamyšlení, proč stále nacházíme plné koryta vodních toků, příkopy a okolí silničních tahů plná odpadků. Sortiment je pestrý. Převažují PET láhve, různé igelitové sáčky (často plněné psími exkrementy...), stavební materiály jako kusy polystyrénu apod. Kolem obchvatu lze najít zejména kvanta plastových kelímků od kávy asi načerpané na benzínkách nedaleko stojících. Spolu s nimi letí z okýnek vozů i všeliké sáčky, zbytky potravin, disky od kol apod. Mezi obchvatem a mokřadem jsme dokonce našli i plnou nádobu se značně rezavým dnem. Podle obalu je vidět, že se jedná o látku pro přírodu extrémně nebezpečnou.

Líbilo se mi, že bylo mezi námi hodně nových a mladých nadšenců a to je dobře. Není jim jedno, jak místo, kde žijeme vypadá. Sbírali všechno – i vajgly od cigaret a vršků od piva. I to je obrázek vize, jakou by Slavkováci chtěli přírodu mít.

Nyní budeme sledovat, jak se s úklidem vypořádají majitelé-správci značně „zaneřáděných“ území – obchvatu Slavkova a Litavy.

Závěrem musím všem poděkovat za jejich úsilí a volný čas. Chci tímto vyzvat všechny lidi, aby předcházeli konání těchto akcí a abychom nebyli lhostejní a nebáli se upozornit ty, kteří tyto „nepořádky“ páchají.

Petr Navrátil

Fotogalerie zde.

Komentářů (0)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
   
 
Polední menu

menu

Přečtěte si aktuální nabídku poledního menu restaurací ve Slavkově u Brna!

Program kina

kino

Navštivte kino JAS 
ve Slavkově u Brna. Přečtěte si program!

Společnost

Kultura

  • Poslední koncert rockových hvězd měl grády
    Přestože počasí neumožnilo odehrát plánovaný koncert projektu Zemětřesení v zámeckém parku, fanoušky to neodradilo a na své oblíbené hudebníky dorazili druhou květnovou sobotu do SC Bonaparte. Hvězdy rockové scény – zpěvák Aleš Brichta, kytarista Miloš Dodo Doležal, basák Vlasta Henych a bubeník... celý článek

Černá kronika

  • Ve městě hořel už třetí strom
    Již třetí případ zapáleného stromu řešili slavkovští hasiči. Naposledy, 14. května, prohořel kmen vrby ve Svojsíkově parku. Vzhledem k jeho vzrostlé koruně bylo strom tak nestabilní, že jej pracovníci technických služeb museli ihned pokácet a rozřezat. Podobný případ se ve Slavkově nestal letos... celý článek

Příroda

  • Do papouščí zoo nejen za papoušky
    Májové dny neskončily. V těchto dnech ožila naše naučná ornitologická stezka. Ve vystavených ukázkových budkách vedle dětského koutku můžete právě pozorovat hnízdění sýkory koňadry (Parus major), vrabce domácího (Passer domesticus) a krmení jejich mláďat.
Banner

veslavkove_logomp© Copyright 2008 – 2010 BMTYPO .
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí,
šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu BM TYPO zakázáno.